| A meditci jelentsge
letnk clja a minl nagyobb profit elrse; a siker, vagyon, pnz felhalmozsa. Arrl lmodozunk, hogyan lehetnnk boldogabbak s sikeresebbek. A meditci feladata hogy beindtson egyfajta thangolsi folyamatot a fejedben. Clja, hogy segtse lekzdeni az ntudat korltait, vltozatos szellemi s fizikai gyakoraltok rvn. Olyan lelkillapot, amikor a tested tudatosan ellazul s szellemisgedet tengedheted a nyugalomnak s a belsre val koncentrlsnak. A fokozott sszpontosts elrshez a meditci fegyelmet gnyel. Ha a lgzsedre koncenrlva meditlsz, alacsonyabb lesz a vrnyomsod s olddik benned a feszltsg is. Nveli a koncentrcikpessget. Rendszeres gyakorlval sikeresebb lehetsz a munkdban, a konfliktuok kezelsben.

Figyelemmeditcival t tudsz jutni a zajos vilgon s fel tudod lnkteni rzkeszerveidet. Megtanulsz lelassulni, a jelenben lni.
Klasszikus testtartsa
- Vlassz olyan testhelyzetet, ami knyeles s hosszabb tvon nem fraszt.
- Ez lehet a klsszikus ltuszls (trkls), vagy hanyatt fekve karok s lbak terpeszben.
- A lnyeg, hogy knyelmes legyen, s el tudj lazulni!
- Ne keresztezd se a karod se a lbaidat.
- Hunyd le a szemed, gy nem zavarnak a krnyezeti zajok, jobban tudsz vizualizlni s koncentrlni.
- Llegezz nyugodtan s egyenletesen.
- Az elmlyeds technikjt segti a jga, a csikung, s a tai csi is.
Mire van szksged, ha meditlsz?
- laza ltzet
- egy meditcis sznyeg, vagy torna matrac,
- egy knyelmes prna,
- egy takar, ami melegen tart,
- kapcsold ki a mobil telefonod,
- hallgass kellemes httrzent,
- s gess illatos fstlt
A relaxci, a meditci kitn eszkz a laztshoz, de nem sajtthat el expressz gyorsasggal – fontos az alapoknl kezdeni. Ha velnk tartasz, sajt magadon is rezheted majd a rendszeres gyakorls ldsos hatsait. Most a szksges elkszletek legfontosabb lpseit gyjtttk ssze.

Legyen egy hely!
A legenda szerint Buddha egy fgefa alatt meditlva lte t a megvilgosods lmnyt. E fgefa hajtsai mg ma, 2500 vvel a szent esemny utn is virulnak – ezrt napjainkban is ez a buddhistk legfontosabb zarndokhelye. Akit valaha is megrintett egy-egy meditcis vagy imdsgos hely klns atmoszfrja, az pontosan rti, mirt tisztelik ezeket a helyeket szentknt.
Br a mai ember meditcis ereje nem kzelti meg Buddha szintjt, ha sikerl megteremtennk sajt meditcis „szent helynket” – mg ha csak szerny krlmnyek kztt is –, ltala nvelhetjk kikapcsoldsunk hatkonysgt. Ha mindig ugyanazon a helyen relaxlunk, meditlunk, elbb-utbb maga a hely is meditatvv vlik. Ez a folyamat vgbemehet gondolattrsts rvn vagy tnylegesen is, amikor a hely feltltdik azokkal a finom rezgsekkel, amelyeket a meditci sorn krnyezetnk fel sugrzunk. Sok tant ezrt ajnlja, hogy meditcihoz mindig ugyanarra a sznyegre vagy prnra ljnk, s viseljk ugyanazt az ltzket. Mindez abban segt, hogy elmnket a meditcit segt llapotba hozzuk.

Befel figyelni
Vlasszunk olyan helyisget vagy zugot, ahol knyelmesen elhelyezkedhetnk, s biztonsgban rezzk magunkat! Ezt a kis „bvhelyet” rendezzk be ellazulst segt dolgokkal: helyezznk magunk kr fstlket, virgokat, szentek vagy guruk kpeit, hallgassunk felemel zent vagy dalt! Ezeket az eszkzket csak meditci alkalmval hasznljuk, gy tapasztalhatjuk, hogy minl tbbszr figyelnk befel e trgyaknak a ksretben, annl intenzvebben hat majd rnk a meditcis atmoszfra! Amikor vlasztott kucknkban tartzkodunk, knnyedn s termszetes mdon juthatunk el a relaxlt, meditatv llapotba.
Ha gy rezzk, hogy laksunkban nincs a clnak megfelel pont, kvetve Buddha pldjt, ljnk egy fa al vagy egy t partjra! – a termszetes krnyezet soha nem akadlyozza az inspircit. Tekintsnk az gre, s figyeljk, hogyan sznak a felhk, kora hajnalban pedig kvessk nyomon a fszlakon megcsillan harmatcseppeket! A szabad g alatt szinte minden alkalmas arra, hogy inspirci s meditci forrsa legyen – ha megtesszk az els lpst, elindulunk az ton, ami elvezet arra a szintre, ahol nem kell keresnnk a bels harmnit, hiszen tszve mindennapjainkat, lland ksrnkk vlik.
A relaxci, a meditci kitn eszkz a laztshoz, de nem sajtthat el expressz gyorsasggal – fontos az alapoknl kezdeni. Ha velnk tartasz, sajt magadon is rezheted majd a rendszeres gyakorls ldsos hatsait. Mivel a nyugalom s a bels harmnia megteremtse a cl, ne akarj elre szaladni, s mindent megtanulni mr az els pr alkalommal – a legtbben elg trelmetlenek vagyunk a htkznapokban is, legalbb a relaxci tern engedjnk meg magunknak egy kis lazasgot!
.jpg)
Hova lesz az utazs?
A meditci nem ms, mint a figyelem tudatos irnytsa, hogy fellemelkedjnk a gondolatok szntelen ramlsn. Meditlhatunk csendben lve, behunyt szemmel, vagy nzhetnk egy gyertyalngba, jgzhatunk, esetleg bonyolult mrtani alakzatokat tanulmnyozhatunk. Szabadon engedhetjk nyomaszt gondolatainkat sta, fzs, takarts vagy sportols kzben is, van aki a kikapcsoldsnak eme formjra eskszik.
Akr meditcirl, akr relaxcirl beszlnk, mindig ltrejn egy klns kettssg: br befel fordulunk, ugyanakkor ki is lpnk nmagunkbl. Kiszabadulunk az „n” bilincseibl, s elhallgat a vgyak s kvnsgok szntelen kvetelzse. Ha sikerl megszabadulnunk a htkznapi gondolatainktl, nem nmagunkra figyelnk, s nem sajt szks nzpontunkbl szemlljk a vilgot – nem nzsgnk, (el)tleteink, bntudatunk s fltkenysgnk irnytjk lpteinket. jfajta nyitottsgot tapasztalunk meg, s kszek lesznk arra, hogy az letet annak lssuk, ami. Mindez sok ert ad.

Tudomnyos httr
Az agy elektromos tevkenysgt mr elektroenkefalogrf (EEG) lekpezi az agyhullmokat, s ezzel szemlletes kpet kszt a meditci ideglettani hatsrl. Az alvs, lom vagy brenlt alatt keletkez agyhullmok klnbznek egymstl. Az ber agyban pldul jellegzetesen gyorsak, mly alvs idejn megszaporodnak az alfa-hullmok, ezek jellemzik a nyugodt ellazuls s fogkonysg lelkillapott. Mindez arra utal, hogy a test nyugalomban van, s az idegrendszernek az a terlete veszi t az irnytst, amely visszjra fordtja a stresszreakcit.
A kutatsok tansga szerint meditciban nagyobb az alfa-hullmok gyakorisga, mint alvs kzben. Az utbbival szemben a kt agyflteke tevkenysge is sszehangoltt vlik, ezttal egyttmkdik az sszer, logikus gondolkodsrt felels bal, s a kreativitst, valamint az rzelmi letet kpvisel jobb agyflteke. A vizsglatok arra is rmutattak, hogy a jobb s baloldali kregllomny agyhullmainak ez az egybehangolsa optimlis feltteleket teremt az agymkds szmra, s megnveli az IQ pontszmt.
Ms vizsglatok szerint meditci idejn meglnkl az agy vrkeringse.
Az 1960-as vek ta kutatsok sokasga tmasztja al, hogy a meditci az alvsnl is hatkonyabb a stressz- s a feszltsgoldsban. A ksrleti alanyok nemcsak nyugodtabbnak, ellazultabbnak, sszeszedettebbnek reztk magukat, hanem teljestmnyk is javult a munkahelykn vagy az iskolban.

Kt vilg tallkozsa
A bizonytkok az orvostudomnyt is meggyztk arrl, hogy ellazult elmellapotban a szervezet kevsb fogkony a betegsgekre, s hatkonyabban gygytja nmagt. Mikor nyugodt llapotba kerlnk, a neuropeptidek – azaz ingerlet-tvitelrt felel vegyletek – termeldse cskkenti a vrnyomst, mikzben ellaztja az izmokat s az egsz szervezetet. gy tnik, gondolatinkkal tetszleges mlysgekig ellazulhatunk – a csaknem tezer ves meditcis irodalom is ezt tmasztja al.
Az elkszletek ttekintse utn elsajtthatod a klnfle, kikapcsoldst elsegt technikkat, melyek a rendszeres gyakorlsnak ksznheten, rvid idn bell kifejtik jtkony hatsukat. Most a meditci idelis testhelyzeteit mutatjuk be.

Melyiket szeressem?
Meditlni l helyzetben a legknyelmesebb – a gerinc ilyenkor egyenes, mintha a fejnkkel tmasztannk al az gboltot. Egyesek a ltuszlst kedvelik a leginkbb, amikor a kt lb az ellenoldali combon nyugszik, msok viszont szvesebben mlyednek el magukban egy szken lve, talpukat a padln pihentetve. Akrmelyik is tetszik a leginkbb, a lnyeg, hogy a vlasztott testhelyzet olyan knyelmes legyen, hogy ne kezdj el nhny perc mlva fszkeldni, s ne grnyedj ssze. Testileg kiegyenslyozottan ugyanis knnyebb meditcira alkalmas llapotba kerlni. rdemes vgigprblnod az itt bemutatott testhelyzeteket, hogy megtalld a neked leginkbb megfelelt.
SZUKHSZANA – knny testhelyzet
lj a padlra nagyterpeszben. Billentsd elre a medencdet, s lj egyenes derkkal. Hajltsd be az egyik lbszradat, hogy sarkad az ellenoldali comb bels oldala mell kerljn.
Hajltsd be s hzd magad al a msik lbszrat, hogy a lbfej az ellenoldali spcsont al kerljn. Most, hogy keresztbevetett lbbal lsz, engedd le trdedet a padlra. Kezedet fektesd a combodra, a trdedre vagy vegyl fel valamilyen mudra kztartst (lsd a kvetkez rszben).
Hzd ki htadat s a derekadat, a fejbb gy mg tvolabb kerl a gerinc aljtl. Felszegett llad legyen prhuzamos a padlval, tarkd nyljon meg. Hasizmaidat hzd be s felfel, hogy ezzel is gerincedet szilrdtsd.

SZIDDHSZANA – tkletes testhelyzet
lj a padlra nagyterpeszben. Billentsd elre a medencdet, majd lj egyenes derkkal. Hajltsd be az egyik lbszrat gy, hogy sarkad a szemremcsont mell kerljn, s talpad rsimuljon az ellenoldali comb bels felre.
Hajltsd s hzd be a msik lbszrat gy, hogy a lbfej az ellenoldali fl kerljn, s a bokk s a sarkak sszerjenek. Gyngden helyezd kezedet a combodra, a trdedre vagy vedd fel valamelyik mudra kztartst (lsd a kvetkez rszben). Hzd ki a htadat, ahogy azt az elz pznl is tetted.
PADMSZANA – ltuszls
lj a padlra nagyterpeszben. Billentsd elre a medencdet, majd lj egyenes derkkal. Hajltsd be a bal lbszrad, a lgykhoz kzelt lbfej kerljn a jobb comb mell.
Hajltsd be a jobb lbszrat. Fogd meg a lbfejed mindkt kzzel, s fektesd a bal combra. Kls szle legyen a lgyk szomszdsgban, talpad nzzen felfel. Ez a fl-ltuszls. Gyakorolj mindkt lbbal nhny htig, majd hzd a bal lbfejet a jobb trd fltt a jobb combra. Kls szle legyen a lgyk szomszdsgban, a talp nzzen flfel. Ez a teljes ltuszls.
Fektesd mindkt kezedet a combodra, trdedre vagy vedd fel valamelyik mudra kztartst (lsd a kvetkez rszben). Htadat s derekadat tartsd egyenesen, tarkd nyljon meg. Belgzskor sszpontosts a knyelmetlennek rzett testrszekre, majd kilgzssel tvoltsd el a feszltsget.
Er a kzben
Mikor a kezet a trden vagy a combon nyugtatjuk, a vllat s a nyakat ellaztva segtjk a gerinc megnyjtst. Sok hagyomnyban spiritulis tltse is van a kztartsnak, egyes nzetek szerint az ugyanis hatssal van a bels vilgra. A mudrk, vagyis a kztartsok aktivljk azokat az energiacsatornkat, amelyeket az ind hagyomny ndiknak, a hagyomnyos knai orvosls pedig meridinoknak nevez, mikzben az ezek mentn sorakoz akupunktrs energiapontokat is ingerlik. Mindez rvidre zrja a szervezetben kering finom energia ramlst, s gy a prnnak nevezett leter nem tvozik el a test s elme keringsi rendszerbl (a mudra szanszkritl „lezrst”, „lepecstelst” jelent).

Felfel nz tenyr
Hogy megnylj az letenrgia eltt, fektesd kzhtadat trdedre vagy a combodra. Tenyered tekintsen felfel, ujjaid legyenek lazk.
Lefel nz tenyr
Biztonsg- s egyenslyrzeted fokozdik, ha lapos tenyeredet a trdre vagy a combra helyezed.
Kozmikus mudra
Ez a meditcis mudrnak nevezett kztarts a zazen-meditciban kzkelet. Behajltott, sszetett kezedet fektesd az ledbe. Nknl a bal kz nyugodjon knnyedn a jobban, frfiaknl pedig fordtva. A kzps ujjak kzps ujjpercei kerljenek egyms al. A hvelykujjak pphogy rintsk egymst, ovlist formlva a kldk kzelben. Karodat knnyedn emeld el a trzstl!
Dzsnna mudra
Ez a kztarts hagyomnyosan a megvilgosodst jelkpezi. Mly koncentrcit tesz lehetv, s gy tartjk, hogy a tudssal kapcsolatos agyi rgikat aktivlja. Visnu mudrnak is nevezik. Nyjtsd ki tenyeredet s ujjaidat, s fektesd kezedet felfel fordtott tenyrrel lazn a trdedre. A mutatujj s a hvelykujj hegye mindkt kzen knnyedn rintse egymst. A msik hrom sszer ujjat nyjtsd ki.

Namaszkr mudra
Az imdsg s alzat eme kultrk fltti gesztusban az g fel mutat ujjak templomtornyot formlnak. A buddhista ldozatbemutats sorn a tenyr s a hvelykujj enyhn sztnylik. A keresztny imban legyezknt sztterl ujjak a hv lelknek megnylst fejezik ki az isteni szeretet eltt. A leboruls mudrjnak is szoktk nevezni. Tedd ssze kt tenyeredet s ujjaidat a mellkasod eltt. Valamennyi ujjperced rjen szorosan ssze az ellenoldalival, s a kt tenyr minden egyes ze simuljon egymshoz. Hvelykujjadat nyomd gyengden a szegycsontodhoz, s nyisd meg a mellkasodat. Vllad lazuljon el, s kerljn egyre tvolabb a fledtl.
Gomukha mudra
Test s elme sszhangjnak jelkpeknt fektesd sszekulcsolt kezedet knnyedn az ledbe, hasad kzelben.
Prna mudra
Hogy a prna szabadon keringhessen a testedben, s jl rezd magad a brdben, hajltsd be a tenyr fel a gyrs s a kisujjad, s tmaszd meg knnyedn a hvelykujjad hegyvel. A mutat- s a kzps ujj legyen egyenes, s rjen ssze.
Meghajls
Egyes meditcis iskolk – mint amilyen a zen buddhista zazen vagy a jga nmely vltozata – elvrjk a meghajlst. Mindez az n alrendelsnek, nssged felfggesztsnek rsze. Prbld ki, illik-e a szemlyisgedhez! Azoknl a legnagyobb rdem a meghajls, akik nagyon nehezen veszik r magukat, hiszen nekik ehhez sokat fel kell adni nrzetkbl.
A test teljes ellazulsa
- Fekdj a htadra egy jgamatracon vagy takarn, trdedet hajltsd be, talpad nyugodjon a padln. Nhny lgvtel utn rezni fogod, amint a keresztcsont tjka a talajra simul. Ekkor nyjtsd ki enyhn szttartva a lbszradat. Lbfejed nzzen kifel, keresztcsontod tovbbra is nehezedjen a fldre. Karodat felfel fordtott tenyrrel lazn tvoltsd el a testedtl. Emeld meg lladat, hogy egy vonalba kerljn a testtel, majd hunyd be a szemedet.
- Minden testrszedet fesztsd meg, majd laztse el. Kezdd a lbfejjel – fesztsd meg bal lbfejedet, hzd fl, majd engedd vissza a padlra. Ismteld ugyanezt a jobb oldalon, majd szortsd ssze a bal lbikrd s a combodat. Ezt is vgezd el a msik oldalon is!

- Szortsd ssze farizmodat, olyannyira, hogy elemelkedjen a talajtl, majd engedd vissza. Keresztcsontodat s lbszradat nyomd a padlhoz, majd kpzeld el, hogy lbujjaidon keresztl minden feszltsg tvozik a testedbl.
- Fesztsd meg arcizmaidat, szortsd ssze llkapcsodat, szdat s szemedet, vond ssze szemldkdet, majd lazts. Nyisd szlesre a szdat, szemedet, tgtsd szlesre orrcimpidat, vgl megint lazts. Most kpzeld azt, hogy a stressz fejed bbjn tvozik a testedbl.
- Hzd be a hasadat, tartsd vissza a llegzetedet, amg csak brod, majd engedd ki. Fesztsd meg s laztsd el a mellkas izmait. Szortsd klbe bal kezedet, fesztsd meg kinyjtott ujjaidat, majd engedd lazn a padlra. Ismteld ugyanezt az ellenkez oldalon is! Nyjtsd ki s fesztsd meg egsz bal karodat, majd laztsd el, s vgezd el a jobb oldalon is.
- Fesztsd meg vlladat s nyakadat. lladat szortsd a mellkasodhoz, majd laztsd el a testedet. rezd, amint beleolvadsz a talajba. Kpzeld el, hogy problmid vgigfutnak karodon, a gerinceden, majd a farkcsontnl s az ujjak vgn kiramlanak a testedbl.

- Gyzdj meg arrl, hogy valamennyi testrszed vltozatlanul ellazult llapotban van-e. Amit mg mindig feszltnek rzel, neheztsd el, hogy rsimulhasson a padlra – pldul a derk hts rsze vagy a tark. Figyelj lgzsedre is: rezd, ahogy egyre csndesebb s mlyebb vlik.
- Maradj ebben a helyzetben legalbb 10 percig! rezd, amint minden porcikd tkletesen ellazul, mgis energival teltett. Vigyzz, hogy ne aludj el! Ehelyett kpzeletben tapogasd vgig a testedet, hogy rezd, hol maradt mg benne feszltsg, s ha rtallsz, oszlasd el. Ezutn mozgasd t kz- s lbujjaidat, nyisd ki lassan a szemedet, nyjtzz egyet, fordulj oldalra majd kelj fl.
FREESPIRIT-TIPP:
- Akinek fj a dereka, helyezzen egy prnt vagy sszecsavart trlkzt a trde al. Van, akinek nehezre esik a padln fekve llegezni, ilyenkor rdemes a fejet s a ht als rszt kemny prnval altmasztani – ez megnyitja a mellkast s megemeli a rekeszizmot.
- A fenti gyakorlatot mondd r egy kazettra, gy knyelmesebben vgrehajthathatod, s nem kell fejben tartanod az egyms utn kvetkez lpseket.
Mieltt elkezdend a gyakorlatot, egyszer vagy ktszer figyelmesen olvasd vgig az tmutatsokat. Ha gy gondolod, hogy magnra mondva hatkonyabb, gyelj arra, hogy rgztskor minden utasts utn megfelel sznetet tarts!

Gyertyafny-meditci
Helyezkedj el knyelmesen trklsben, vagy ha gy knyelmesebb, lj egy szkre. Tegyl egy kis g gyertyt szemmagassgba, krlbell egy mter tvolsgra. gyelj arra, hogy ne legyen huzat, s a gyertya lngja egyenletesen, rebbens nlkl ghessen. Htadat, nyakadat s fejedet tartsd egyenesen, de lazn. Hajltsd le az lladat, kezedet helyezd az ledbe vagy a combodra.
Tested teljes slyval koncentrldj az lcsontodra! rezd, ahogy fokozdik a nyoms ezeken a csontokon, s kzben kiss nyljon a gerinced. Ha egy prnra lsz a cspt megemelve elsegtheted a fggleges helyzet megtartst, fokozva ezltal a meditatv energik ramlst a testben.
Csukd be a szemedet teljesen vagy csak flig, s nhny percet sznj arra, hogy tudatosan ellaztsd a testedet. Haladj vgig minden porcikdon, s ahol feszltsget rzel, a lgzs segtsgvel oldd fel oly mdon, hogy belgzskor energit fogadsz be, kilgzskor pedig tjra engeded a feszltsget.

Nyisd ki a szemedet, llegezz termszetesen s figyelmedet irnytsd a gyertyalngra. Nzd folyamatosan, ellazultan, nhny percen keresztl. Legyl befogad: hagyd, hogy a lng felfedje titkait, s ne prblj meg tudatosan gondolkodni felle! Tekintetedet tartsd a gyertyalngon, mg akkor is, ha szemed knnyezni kezdene. (Azt a gyakorlatot, melynek sorn egy kisebb trgyra koncentrlsz, mg szemed knnybe nem lbad, trataka nvvel illetik, s azt tartjk rla, hogy tiszttja a szemet s a knnycsatornkat, javtja a ltst, s helyrehozza a szem rendellenessgeit.) Ha tekintetedet tovbbra is a lngra szegezed, j tulajdonsgokat, j szneket fedezhetsz fel benne.
Ha gy rzed, hogy figyelmed elkalandozott, finoman tereld vissza a gyertyalngra anlkl, hogy a felmerl gondolatokat s fantziakpeket akarnd elzni. Szem- s arcizmaidat vgig tartsd ellazult llapotban.
Kt-hrom perc elteltvel, vagy ha szemedben feszltsget rzel, szemhjadat engedd kiss lecsukdni. Valsznleg gy fogod rezni, hogy egy msodlagos kp jelenik meg a kt szemldk kzti kpzeletbeli kpernyn. Koncentrlj erre a kpre egszen addig, mg el nem tnik, majd kpzeletben alkosd jra a lng pontos mst, s engedd, hogy kisugrzsa bellrl tjrjon.

Nhny percig mg tartsd flig lehunyva a szemedet, majd vatosan nyisd ki, s ismteld meg a gyakorlatot. Figyeld a lngot, majd vizualizld, s felvltva ismteld a kettt! Eleinte elfordulhat, hogy a ltott kpet nehezen tudod bens kpp formlni, s gyorsan tovatnik, de gyakorlattal elrheted, hogy huzamosabb ideig megmaradjon!
A meditci vgn lassan nyisd ki a szemedet, s nhny percig mg maradj csendben lve, elmlytve a meditci hatsait, s feltltdve a fnnyel!
Koncentrci egy trgyra
Koncentrlj egyetlen egy dologra. Ha a hvelykujjad hegyre akarsz koncentrlni, kpzeld el, hogy hvelykujjad az egyetlen tulajdonod. Semmi ms nem ltezik, amit sajtodnak mondhatsz. A test tbbi rsze nem a tid – csak a hvelykujj. Ha az orrod hegyre akarsz koncentrlni, rezd, hogy csak az orrod a te tulajdonod. A szemed, a fled, a szd, a vgtagjaid nem tartoznak hozzd. Ha valami msra kezdesz gondolni, rezd, hogy idegen terletre lptl. Ily mdon fejlesztheted koncentrcis erdet. Szabadon eldntheted, hogy melyik testrszedre koncentrlsz, de olyan testrszt vlassz, amirl rzed, hogy teljesen a tied. Ne a kezedre, karodra vagy lbadra koncentrlj, testednek egy egszen kis pontjt vlaszd ki – a szemed, az orrod vagy az ujjhegyed. Minl kisebb, annl jobban megfelel a koncentrcihoz!

Koncentrci lngra
Kpzelj el a szvedben egy lngot. Most mg csak egy apr fel-fellobban lngocska, nem erteljes lng. De egy napon biztosan nagyon erteljes s teljesen megvilgost lesz. Teht minden nap, mieltt imdkoznl vagy meditlnl, prblj meg egy g lngot elkpzelni a szvedben. Kpzeld el, hogy ez a lng megvilgostja az rtelmedet. Ha nem tudsz gy koncentrlni, ahogyan szeretnl, az azrt van, mert az rtelmed nem kpes sszpontostani. Az rtelem folyamatosan tbb dologra gondol, s nagyon sok helytelen gondolatnak esik ldozatul. Az rtelem nem kap megfelel megvilgtst, kpzelj el teht egy gynyr szp lngot a szvedben, amely megvilgostja. Vidd ezt a fnyl lngot az rtelmedbe. Ekkor lassanknt egy fnysvot ltsz majd az rtelmedben. Ha az rtelem elkezd fokozatosan megvilgosodni, akkor nagyon knny hosszan s mlyebben koncentrlni!

Koncentrci egy fekete pontra
Ha fejleszteni szeretnd koncentrlkpessgedet, prbld ki a kvetkez gyakorlatot: elszr is alaposan mosd meg az arcodat s a szemedet hideg vzzel. Helyezz egy fekete pontot brzol lapot a falra, szemmagassgban. Helyezkedj el a ponttal szemben, attl krlbell 30 cm tvolsgra, s koncentrlj r. Pr perc mlva prbld meg azt rezni, hogy belgzskor llegzeted valjban a pontbl rkezik, s hogy a pont is bellegzik, s llegzett tled kapja. Prbld meg gy rezni, hogy kt szemly van: Te s a fekete pont. A te llegzeted a ponttl jn, s az llegzete tled. Ha a koncentrci nagyon ers, 10 perc mlva azt fogod rezni, hogy a lelked elhagyott, s belpett a falon lv fekete pontba. Ekkor prbld meg gy rezni, hogy te s a lelked beszlgettek egymssal. A lelked elvisz a llekvilgba a megvalsulsrt, te pedig elhozod a lelket a fizikai vilgba a manifesztcirt. Ily mdon nagyon knnyedn fejlesztheted koncentrcid erejt. De ezt a mdszert gyakorolni kell. Sok minden van, ami gyakorlssal knnyv vlik, de ha nem gyakorlsz, akkor nem is rsz el eredmnyt!
Az elmleti rszek utn, me egy jabb relaxcis gyakorlat, amit Sri Chinmoy dolgozott ki.

„Boldog akarsz lenni? Akkor ne becsld tl elmd hatalmt, s ne becsld alul szved Fnyt.”
A Spiritulis Szv – A bke otthona
Jobb a szvben meditlni, mint az rtelemben, ugyanis az rtelem olyan, mint egy prizsi utca szilveszter jjeln; a szv pedig, mint egy eldugott barlang a Himaljban. Ha az rtelemben meditlsz, taln t percig tudsz majd elcsendesedni, s ebbl az t percbl, taln ha egy percig erteljesen.
Ezutn gy rzed, hogy fejedben feszltsg keletkezik. Elszr rmt s megelgedst nyersz, de aztn lehet, hogy egy kopr sivatagot rzel majd. De ha a szvre meditlsz, szert tehetsz arra a kpessgre, hogy azonosulj azzal az rmmel s megelgedssel, amelyhez jutotsz, gy ezek tartsan a tiedd vlnak.
Ha az rtelemben meditlsz, akkor nem azonosulsz a sztrad rmmel s Bels Fnnyel, hanem megprblsz bejutni valahov, amirl azt hallottad, hogy olyan, akr a nyugalom szigete. Ha be akarsz menni valaki msnak a hzba, hogy megszerezd azt, amije van, akkor vagy be kell trnd az ajtt, vagy meg kell krned a hztulajdonost, hogy nyissa ki az ajtt. Ha megkred, akkor idegennek rzed magadat, s a hztulajdonosnak is az lesz az rzse, hogy betolakod vagy.
Azt gondolja: "Mirt kne egy idegent beengednem a hzamba?" Ezzel szemben, ha a szvedet hasznlod, akkor azonnal eltrbe kerlnek annak szeretettel teli tulajdonsgai: a gyengdsg, a melegsg, a szeretet s a tisztasg. Amikor a hztulajdonos ltja, hogy egy csupa szv ember ll eltte, akkor a szve rgtn eggy vlik a ltogat szvvel, s beengedi. Megrzi a vele val egysget, s azt mondja: "Mit szeretnl a hzambl? Ha bkt akarsz, vedd, ha Fnyt akarsz, vedd csak el."

s mg valami. Ha az rtelmeddel indulsz el a hz fel, egy csodlatos gymlcst ltsz magad eltt, amit megprblsz rgtn megszerezni. Ha leszaktottad, elgedett leszel, mg akkor is, ha a gymlcs nem ehet. Ha viszont a szvedet hasznlod, megltod, hogy fogkonysgod hatrtalan. Ha az rtelmedet hasznlod, vlasztani prblsz majd. Tprengeni kezdesz, melyik gymlcs a legszebb, a legnagyobb, s termszetesen azt akarod majd magadnak. De ha a szveddel lpsz a hzba, gy rzed majd, hogy minden a tid, mindenben rmdet leled, nem kell vlasztanod, szved ugyanis az egysg kzpontja, a bke otthona.
„Maradj szved napstsben mindaddig, amg megvilgost sugarai el nem rasztjk rtelmedet is.”
Szvlyes vendglts – Meditcis gyakorlat
rezd azt, hogy szved kapujban llsz, s meghvtad a szeretetet, a bkt, a fnyt, az rmt s a tbbi isteni bartot, hogy jjjenek be. De ha a bonyolultsg, a hamissg, a tiszttalansg, a bizonytalansg, a ktsg s a tbbi negatv er jelenik meg, ezeket ne engedd be. Prbld meg azt rezni, hogy mind az isteni, mind az istentelen tulajdonsgok egy-egy emberi alakot ltttek fel, s ezt kpes vagy ltni emberi szemmel is. Ha egy nap csak egy bartra tudsz gondolni, s ezt az egy bartot hvod meg, hogy lpjen be a szved kapujn, akkor ez egy isteni bartsg kezdete lesz. Egyik nap csak "szeretet" bartodnak engedd meg, hogy belpjen, msnap "rm" bartodat fogod meghvni, s egy bizonyos id utn meglesz a kpessged, hogy egyszerre tbb bartot is tudj fogadni. Eleinte taln nem elg a kpessged ahhoz, hogy egynl tbb bartot lss vendgl, de idvel meglesz az erd, hogy az sszes isteni bartot egyszerre engedd be a szvedbe.
Forrs: http://freespirit.hu/
| |