| Svdmasszzs
A legelterjedtebb nyugati masszzsfajta. Eredeti formja tvzi a masszzst s a testgyakorlatokat. A masszr simt, drzsl, rezegtet s gyr mozdulatokkal frissti fel a szervezetet. Fizikai s neurohormonlis hatsa elsegti az esetleges betegsgek gygyulst. A vrkerings s az emszts javtsa rdekben – a hagyomnyos mdszer szerint – a pciensnek is el kell vgeznie nhny testgyakorlatot, de e nlkl is kivl hatst lehet elrni vele. Cskkenti a fjdalmat (pl. stresszes fejfjst), felgyorstja a srlsek utni felplst, megakadlyozza a nem hasznlt izmok sorvadst, enyhti az lmatlansgot, fokozza az bersget, de mindenek eltt elsegti a relaxcit s cskkenti a stressz hatst.
Sport masszzs
Nem kell olimpiai versenyznek lennie ahhoz, hogy kihasznlja a sportmasszzs mly szvetekig hat erteljes mozdulatainak kivl hatst. Brki ignybe veheti a mozgkonysg nvelsre, izmok fellaztsra, izomduzzanatok enyhtsre, fjdalomcsillaptsra, valamint a srlsek gygyulsa utni rehabilitcinl, a teljes mozgskszsg visszalltsra. Fokozza a teljestmnyt s nyugtatlag hat a sportolra. A testmozgs eltti masszzs cscsformban tartja az izmok rugalmassgt, cskkenti a merevsget s nveli a terhelhetsget. A testedzs utn feloldja az izomfeszlst, s a tejsav eltvoltsval megkmli a sportolt az izomlztl.
Reflexzna- ill. talpmasszzs A reflexolgia kimutatta, hogy kapcsolat ll fenn a testszervek s a brfellet meghatrozott pontjai kztt. Ez a kapcsolat a talpon lv reflexznkon a legkifejezettebb. A reflexfellet s a hozz tartoz szerv kztti kapcsolat ktirny. A szerv rendellenessgei tlrzkenny, nyomsra fjdalmass teszik a neki megfelel reflexpontot. Az ilyen fjdalmas pontok a megfelel szervek betegsgeire utalnak. Ez a kapcsolat fordtott irnyban is hatkony, teht a fjdalmas zna masszrozsval serkenthet a hozz tartoz szerv ngygytsi folyamata. Ez a masszzsfajta nmi fjdalommal jr, ami csak a masszzs ideje alatt tapasztalhat, de utna kellemes kzrzetet teremt, s hatkonyan elsegti a szervezet termszetes ngygyt folyamatt.
Narancsbr-masszzs
A cellulit vagy narancsbrknt ismert horpadsos brrendellenessg a zsrsejtek megkemnyedst jelenti. Ez olyan kollagnrostokbl ll zskocskk csoportja, melyek a zsrsejtek krl alakulnak ki, folyadkot s mrgez anyagokat zrva magukba. Fknt a hason, cspn, fenktjon s a combokon alakul ki, s nem kizrlag a kvrsg velejrja. Keletkezsnek tbb oka is lehet, addhat a helytelen trendbl, ami hozzjrulhat a mrgez anyagok s a zsrsejtek felhalmozdshoz; msrszt pedig a vrkerings elgtelen mkdsbl, ami mozgshiny kvetkezmnye lehet. A masszzs javtja a keringst, belertve a nyirokkeringst s a szvetek frisstst is, s ezt a hatst a felhasznlt specilis krm tovbb fokozza. A vrt eredmny csak hosszas s rendszeres masszzzsal rhet el.
Fogyasztmasszzs
A slyfeleslegtl val megszabadulst segti el. A masszr a svdmasszzs fogsait alkalmazva erteljes mozdulatokkal sszetri a zsrsejteket, s specilis zsrget krmet masszroz a problms testfelletbe, ami nveli a hatst. A mdszer hatkony, de csak megfelel testmozgssal s ditval kombinlva rhet el a vrt eredmny.
Gygymasszzs
Az orvos utastsra vgzett gygyt jelleg, rehabilitl rendszeres kezels, melyet lehet klnfle fizikoterpis kezelssel, valamint gygytornval trstani. Ebbe a kategriba soroljuk a szegment-, ktszveti- s a csonthrtyamasszzst.
Szegmentmasszzs:
Egyes szervek azonos gerincveli szegmentumbl nyerik idegi elltottsgukat, s gy funkcionlis klcsnhatsban llnak egymssal. Egy szerv megbetegedsekor az azonos szegmentumhoz tartoz brfelleten, izmon, izleten s idegeken elvltozs jelentkezik. A szegmentmasszzs clja, hogy a megfelel szegmentumokra kifejtett hatssal a betegsget fenntart reflexkrt megszaktsa, s a szegment szveti llapotban kialakult kros funkcizavart normalizlja.
Ktszveti masszzs:
A ktszvet szerepe tbbrt. Rszt vesz a szervek tpllsban, raktrozsban, vdelmet nyjt a klnfle mechanikai s fizikai rtalmakkal szemben. Duzzad s sorvad kpessgt knnyen vltoztatja. Ezek a tulajdonsgok kpezik a gondolati httert a ktszveti masszzsnak. Elizabeth Dicke nmet gygytornszn als vgtagi rszkletben szenvedett. A mellktnetknt jelentkez derkfjdalmait a keresztcsont felett vgzett “hz fogsokkal” igyekezett enyhteni, amikor als vgtagjaiban bizsergst, tmelegedst rzett. Ezt a kezelst tbbszr megismtelte, gy nem kellet megmteni a lbait. Tapasztalatai alapjn kidolgozta s bevezette a ktszveti masszzst, mint j kezelsi mdot. E mdszer nem kellemes m hatkony.
Csonthrtya masszzs:
Ez az eljrs Vogler nevhez fzdik. A test azon rszein masszrozza a csonthrtyt, ahol a csontot nagyobb izomrteg nem bortja. A kvnt terpis hatst a kezelend felletre gyakorolt szisztematikus nyoms kifejtsvel ri el a masszr. Mivel a csonthrtya gazdag idegvgzdsekben s igen rzkeny a nyomsra, ez a masszzsfajta sem tartozik a kellemes kezelsek kz.
Orosz-tibeti mzmasszzs
Ez a mdszer a tibeti-knai orvoslsban s az orosz npi gygymdok kztt egyarnt ismert, s nem csak klnfle betegsgek gygytsra szolgl, hanem idelis mdszer a teljestmny s az ltalnos jlt fokozsra is. A mzmasszzs reflektorikus ton fejti ki hatst, s elnys tulajdonsgait a mznek ksznheti. A hagyomnyos knai orvosls szerint az egszsg felttele az letenergia, a csi akadlytalan ramlsa a testben. Ha ez az ramls valahol blokkoldik, akkor ez betegsgek kialakulshoz vezet. Ezen a felismersen alapul a mz alkalmazsa is, mert kpes szablyozni a test energiaramlst, s visszalltani egszsges egyenslyt. A mdszer hatkony a gerincbntalmak, ferde ht, nyakszirtfjdalmak, reumatikus panaszok, neuralgik, izleti problmk, migrn, hlyagbntalmak, krnikus ntha, vrnyomsi rendellenessgek, depresszi s potenciazavarok esetn.
Gyors - szken l masszzs
Ez fleg a siet vrosi, irodai lmunkt vgz emberek szmra biztosthat gyors s hatkony feldlst. A kimerlt pciens fordtva, lovagl lsben egy httmls szkbe (vagy specilis masszrszkre) l, mellkast a tmlnak tmasztja s gy a hta szabadon marad. A masszr ltzken keresztl (olaj s krm hasznlata nlkl) gyr, krkrs mozdulatokkal dolgozza t a gerinc kt oldalt, a vllat, lapockt, a karokat s a medence egy rszt. A nyak, tark s a halntk masszrozsval cskkenthet a munkahelyi stressz. | |