| Masszzs alapfogsok
Kilencfle alapfogst klnbztetnk meg.
Kitartott rints
A pozitv energit kzvett kztartsokat hasznlhatjuk dvzlsre a kapcsolatteremts eszkzeknt a masszzs kezdetekor. A masszzs kzben lehet sszekt elem, a vgn pedig a bcszs egyik mdja. A kitartott rints clja az emptia s a segt szndk kifejezse.
Simts
A legsokoldalbb masszzstechnika. Nem csak elkszti a pciens a kezelsre, hanem sszekt mozdulatknt is szolgl az egyes fogsok kztt. Kt tpust klnbztetjk meg.
1. Knny simts
Tenyrrel vagy csak az jbegyekkel vgzett finom simts, mely a brfelszn alatt tallhat idegvgzdsekre hat. Nyugtat hatsa miatt a masszzs legelejn alkalmazom. Mikzben finom, simt mozdulatokkal eloszlatom a kezelt szemly flelmt, s kzben informcikat nyerek a pciens brnek llapotrl, az esetleges rendellenessgekrl, fjdalmas pontokrl.
2. Mlysimts
Alkalmazsakor az izomszveteket a csonthoz nyomom. Kizrlag a finom simtsokkal mr ellaztott testrszen. Klnsen hatkony technika ez a nagy izomcsoportok kezelsnl. A mly simtsok laztjk s nyjtjk az izomszveteket, ltalban az izomrostok irnyt kvetem. A hton mly, lefel s, vagy flfel irnyul simtsokkal dolgozom, elkerlve a gerincet; a vgtagokon pedig a vr keringsi irnyt kvetve, a felstest fel simtom.
Drzsls
A legrgebbi s leggyakrabban alkalmazott masszzsfogs. Nemcsak a br fels rtegnek ingerlse a clja, hanem hatst gyakorol a mlyebben fekv idegvgzdsekre is. Kt fajtjt alkalmazom, a felletes s a mly drzslst.
A felletes drzsls clja a br elhalt szarurtegnek eltvoltsa, valamint a vrbsg fokozsa. A mly drzslsek a br alatti ktszvetekre, izmokra hatnak. A fogsok fellaztjk a ktszvetben kialakult sszenvseket, a letapadt inakat, megszntetik a myalgis csomkat.
Gyrs
A megfelelen vgzett gyrs rendkvl frisst, s rtgt hats.
Egy testrsz ellaztst szolgl gyrs az izomszvet sszenyomst, kiemelst s grgetst foglalja magban. Segtsgvel az izomrostok eltvolodnak egymstl, miltal rugalmasabb vlnak. Oldja az egyes izmokat krlvev ktszvet merevsgt.
A gyrs sikere az egyenletes ritmuson alapul. A mozdulat mlysge s gyorsasga itt is vltoztathat. A gyors gyrs rendkvl lnkt, mg a lass inkbb altat hats.
Rezegtets, vibrci
Ezek a technikk az ellazt hats rezgsek rvn segtenek a feszltsgoldsban a masszzs elejn s vgn. A ritmusos rezgmozgsok vltakoz nyomst hoznak ltre a br felletn. A mveletet ujjbeggyel, kisujjszllel, kllel, kzhttal vagy kszlkkel (infravrs masszroz gppel)
zleti merevsgnl, izomzsugorodsnl rendkvl j hats, de alkalmazhat az elkszt, fradtsgot szntet, valamint a sportmasszzsnl is.
tgetsek
A knnyed, lendletes tgetsek serkentik a vrkeringst, lnkt s energetizl hatsak, fokozzk a br rugamassgt. Leginkbb abban klnbzik az elbb lert fogsoktl, hogy ennl a mdszernl a kezem csak egy-egy pillanatra rinti a pciens testt. Az tgets trtnhet ujjbegyekkel, tenyrrel, flig zrt kllel. Attl fggen hat, hogy mely tgetst s mennyi ideig alkalmazom a kezelt felleten. Rvid ideig tart tgetsnl a brerek sszehzdnak, tnusuk fokozdik, a kapillrisok sszeszklnek, s enyhn emelkedik a vrnyoms. Ha az tgets hossz ideig tart, a br s a br alatti ktszvet kapillrisai kitgulnak, gy az rfalak tnusa cskken, a br kipirul, meleg lesz.
A mozdulataim knnyedek s rugalmasak, gy nem idzhetek el fjdalmat.
Ez a technika fleg hsosabb testfelletek masszrozsra alkalmas.
Nyoms
A statikus s krkrs nyomsok sklja a hvelyk-vagy kzujjakkal vgzett mly, egy pontra irnyul mozdulatoktl a kztetvel kivitelezhet, nagyobb terletet rint nyomsokig terjed: minl kisebb felletrl van sz, annl mlyebbre hatolnak.
A knny nyomsok megnyugtatjk s felfedik a feszlt izomterleteket, a mlyebbek sszeprselik a merev szalagokat s megszntetik a letapadsokat.
Ezt a technikt csak mr korbban tmasszrozott terleteken alkalmazom.
Csipkeds
Felvltva hol az egyik, hol a msik kz hvelyk-, mutat-, vagy kzps ujjam hegyvel, lendletes ritmusban cspem fel a brt. A csps erteljes s hatrozott. Ezltal stimullom a brben lv idegvgzdseket. A kezelsnek ez a formja energetizl, de meglep mdon laztlag is hat. A csps kellemetlen s kicsit fjdalmas is lehet, de a kellemetlen rzs hamar elmlik. gyelek azonban arra, hogy a csipkedssel nem lpem tl a pciens fjdalomkszbt. | |