Fahj
A fahj illolajat (Aetheroleum cinnamomi) a babrflk csaldjba (Lauraceae) tartoz ceyloni fahjfa (Cinnamomum verum) bels krgbl s a knai kasszia fahjfa hmozatlan krgbl vz- vagy vzgz-desztillcival nyerik ki. Az olaj ellltsnak hozama 0,5-4,0%. A krgek mellett a fahjfk leveleibl s leveles hajtsvgeibl is lltanak el illolajat.
A kregolaj szne vilgos vagy sttsrga, desks, fszeres, markns, les.
A kregolaj fbb hatsai: antimikrobilis, ferttlent (fahjaldeid), parazita s vrus ellenes, brvrst, gyulladsgtl, ltalnos tonizl s blmotilitst (blmozgst) serkent.
A fahjolaj alkalmazsnak legfontosabb terletei a hlses megbetegedsek, lgti fertzsek s szjregi gyulladsok, melyeknl megfzs elleni cseppek s szjregi blgetk, valamint inhallszerek alkotrszeknt kerl felhasznlsra. Emsztrendszeri panaszok (tvgytalansg, puffads, stb.) kezelsben aroms s gyomorerst, valamint szlhajt-grcsold kivonatok hatanyagaknt hasznostjk.
Fertzsek (hvely-, hgyti- s lzzal jr trpusi) kezelsnl fontos antimikrobilis hats alkotrszl szolgl klnbz sszetett ksztmnyekben, melyeket orvosi javaslatra hasznlnak. Legyenglt llapotok, depresszi esetn hangulatjavt illolajkeverkek alkotrszeknt aromalmpbl elprologtatva hasznlhat, de roborl hats ksztmnyek sszetevjeknt is felhasznljk.
A fahjkreg illolaj nem toxikus, kzepesen irritl, nylkahrtyairritl, ersen rzkenyt, nem fototoxikus. Az olaj ers rzkenyt hatsrt a fahjaldehid a felels, amit a limonn s az eugenol tompt.